Harmonia jest wyjątkowym instrumentem ludowym z tradycjami sięgającymi XIX wieku. Ma wyjątkowy dźwięk i oryginalny wygląd. Harmonia jest potocznym określeniem na akordeon chromatyczny. Poznaj budowę harmonii i sprawdź, gdzie najlepiej szukać tych instrumentów.
Harmonia - historia instrumentu ludowego
Harmonia to instrument ludowy, który w Polsce szczególną popularność zyskał w XIX wieku oraz w pierwszej części XX wieku. Produkcja harmonii odbywała się w dużych fabrykach i małych, lokalnych sklepach. Do czasów I Wojny Światowej instrument był produkowany przede wszystkim ręcznie. Niestety spora część z tamtych egzemplarzy nie zachowała się do dzisiaj.
Kolejny etap produkcji harmonii miał miejsce po wojnie. Problemy okresu międzywojennego sprawiły, że instrumenty klawiszowe zaczęły być częściowo importowane z zagranicy. W 1929 roku produkcja wyniosła 158 sztuk. Mimo to popularność harmonii rosła, a muzycy doceniali oryginalne brzmienie. Do dziś harmonia jest kojarzona z polską ludowością i chętnie wykorzystywana w muzyce.
Budowa i mechanizm działania harmonii
Harmonia ma 3 główne części – stronę melodyczną, basową i miechę. Klapki są wykonane z drewna i mają prostokątny kształt. Budowa harmonii nie jest skomplikowana.
Do stalowej dźwigni klawisze są przymocowane skórą. Ich naciśnięcie sprawia, że otwiera się kanał powietrzny pod klapką na płycie rezonansowej. Gdy zostaje dostarczone powietrze, instrument zaczyna grać. Powietrze przechodzi przez otwartą klapę i trafia na stroiki, które są umieszczone w głośnicy (czyli prostokątnej, długiej skrzynce).
W zależności od skomplikowania budowy w harmonii mogą się znajdować również przełączniki regestrowe. Element umożliwia włączenie większej albo mniejszej liczby stroików. W ten sposób zmienia się barwa dźwięku.
Rodzaje i modele harmonii
Istnieją dwa podstawowe rodzaje harmonii – konsonansowa oraz dysonansowa.
- Harmonia konsonansowa jest zdecydowanie bardziej delikatna w odbiorze. Jej dźwięki są określane jako przyjemne i tworzące spójną całość. Taki instrument świetnie nadaje się nie tylko do muzyki klasycznej, ale również nowszych brzmień, w tym pop.
- Harmonia dysonansowa idealnie oddaje uczucie napięcia czy konfliktu. Jej progresje są nieprzewidywalne. Taki rodzaj harmonii najczęściej jest wykorzystywany w muzyce jazzowej.
Akordeon a harmonia - czym się różnią?
Główna różnica między akordeonem a harmonią dotyczy kwestii melodycznej. Akordeon ma klawiaturę składającą się z klawiszy fortepianowych albo guzików. Harmonia jest z kolei wyposażona w guziki albo kwadratowe klawisze ułożone w rzędach (harmonia ludowa).
Cena instrumentu harmonia
Małą harmonię możesz kupić już za niecałe 200 złotych. Atrakcyjne ceny dotyczą też używanych modeli. Zdecydowanie droższe mogą być jednak harmonie od znanych producentów oraz modele o wysokich walorach kolekcjonerskich. Najdroższe harmonie wiążą się z wydatkiem nawet kilku tysięcy złotych.
Harmonia - największy wybór instrumentów na OLX!
Myślisz o zakupie harmonii? Sprawdź aktualne oferty w OLX! Czekają na Ciebie nowe harmonie i używane modele. Wybór jest szeroki i obejmuje różnych producentów. Ceny zaczynają się już od kilkuset złotych.
Na szczególną uwagę zasługuje szeroki wybór harmonii ludowych i tradycyjnych, w tym z czasów PRL. Spora część z nich to kolekcjonerskie antyki. Jeśli kochasz tradycję i pasjonujesz się muzyką, harmonia to idealne rozwiązanie na uzupełnienie swojej kolekcji instrumentów.