Wapno granulowane jest rodzajem nawozu mineralnego, który odznacza się łatwą aplikacją i szybkim działaniem. Służy przede wszystkim do odkwaszania gleby, a także poprawy jej struktury. Dla roślin stanowi oczywiście bogate źródło wapnia, a wapno magnezowe granulowane dostarcza im ponadto magnez. Szukasz tanich nawozów dla swoich upraw? Zobacz, jakie ogłoszenia czekają na Ciebie w serwisie OLX!
Rodzaje wapna granulowanego – wapno magnezowe, wapno kredowe, wapno tlenkowe
Wapno nawozowe może występować w wielu formach, które różnią się składem i właściwościami. Najpopularniejsze warianty tego produktu to:
- Wapno granulowane magnezowe – zawiera węglan wapnia i węglan magnezu, dzięki czemu znakomicie sprawdza się przy uprawach kukurydzy, buraków cukrowych, ziemniaków i roślin strączkowych. Z jednej strony redukuje kwasowość gleby, a z drugiej wspomaga proces fotosyntezy.
- Wapno kredowe granulowane – składa się przede wszystkim z węglanu wapnia i ma bardzo delikatną formę. Dzięki temu szybko i skutecznie podnosi pH gleby, a jednocześnie jest wyjątkowo bezpieczne dla roślin.
- Wapno tlenkowe granulowane – zawiera tlenek wapnia i stanowi bardzo aktywny nawóz o silnym działaniu alkalizującym. Przydaje się do błyskawicznej korekty kwasowości gleby, a nawet jej dezynfekcji. Z uwagi na wysoką reaktywność należy zachować szczególną ostrożność podczas jego stosowania.
Jak i kiedy wapnować glebę?
Wapnowanie gleby to ważna praktyka rolnicza i ogrodnicza, której cel polega na poprawie struktury gruntu i korekcie jego kwasowości. Prawidłowe wykonanie tego zabiegu wymaga właściwego planowania i stosowania się do kilku kluczowych zasad:
- Terminy wapnowania – najlepszy czas aplikowania wapna na pole to jesień. Warto przeprowadzić ten proces po zakończeniu zbiorów i przed nastaniem mrozów. Jeśli nie jest to możliwe, wapno rolnicze można zastosować też wczesną wiosną, przed rozpoczęciem prac w polu.
- Częstotliwość wapnowania – dla utrzymania optymalnego pH gleby zaleca się jej regularne wapnowanie co 3 – 4 lata. Aby dokładniej określić właściwą częstotliwość tego zabiegu, badaj pH gruntu każdego roku.
- Sposób wapnowania – aby proces przebiegł prawidłowo, należy poprzedzić go analizą gleby, wybrać odpowiedni rodzaj wapna (magnezowe, kredowe, tlenkowe), obliczyć właściwe dawkowanie i wymieszać nawóz z glebą.
Ile kosztuje wapno granulowane? Cena wapna granulowanego
Cena za tonę wapna granulowanego zależy przede wszystkim od jego rodzaju i stopnia rozdrobnienia. Na koszt nawozu wpływa także wielkość zamówienia, dostawca, a nawet region kraju. Ceny wahają się od 250 do nawet 1000 zł/t, przy czym:
- Wapno granulowane z magnezem kosztuje ok. 500 – 800 zł/t.
- Granulowane wapno kredowe kosztuje ok. 400 – 700 zł/t.
- Tlenkowe wapno granulowane kosztuje ok. 600 – 900 zł/t.
Jeśli zależy Ci na jak najmniejszych wydatkach, staraj się składać duże zamówienia hurtowe. Zwróć też uwagę na to, że poza sezonem ceny wapna granulowanego mogą być niższe.
Sprzedaż nawozu wapna granulowanego w Twojej okolicy
Dobrą alternatywą dla każdej grupy klientów są platformy internetowe i portale ogłoszeniowe takie jak OLX Rolnictwo. Swoje oferty publikują tu sprzedawcy z całej Polski, więc każdy z łatwością powinien wybrać odpowiadające mu warunki transakcji. Jeśli szukasz wapna granulowanego na trawnik, pod warzywa lub inne duże uprawy, zainteresuj się ofertami lokalnych sprzedawców. Bez względu na to, czy potrzebujesz tylko jednego worka wapna do ogrodu czy wielkiego zamówienia na wapno granulowane przed siewem, na OLX.pl znajdziesz to, czego szukasz!