Planujesz uprawę czosnku na działce lub w ogrodzie? Zaopatrz się w kwalifikowany materiał sadzeniowy dostępny w serwisie OLX Rolnictwo!
Rodzaje czosnku do sadzenia
Czosnek do sadzenia dzieli się przede wszystkim na zimowy i wiosenny. Różnią się one między sobą terminem sadzenia i właściwościami.
Czosnek zimowy sadzi się jesienią. Warzywo to ma większe ząbki i ostrzejszy smak, ale krócej nadaje się do przechowywania. Jest odporne na niskie temperatury, dlatego dobrze rośnie w chłodniejszym klimacie. Zbiera się go w czerwcu lub w lipcu.
Czosnek wiosenny sadzi się wiosną. Odmiana ta ma więcej drobniejszych ząbków i łagodniejszy smak. Jest mniej odporna na zimno, ale plony można przechowywać znacznie dłużej – nawet do wiosny kolejnego roku. Zbiór przypada na późne lato.
Najpopularniejsze odmiany czosnku
Wybierając czosnek kwalifikowany do sadzenia, warto zastanowić się nad wyborem jego rodzaju. Na rynku popularnością cieszą się przede wszystkim:
- Czosnek harnaś – odmiana czosnku polskiego o dużych, ściśle przylegających do siebie ząbkach i brązowo-fioletowej skórce. Cechuje się soczystym miąższem, intensywnym zapachem i średnią ostrością.
- Czosnek ornak – bardzo plenna odmiana czosnku zimowego, ceniona za wyrazisty smak i łatwość przechowywania.
- Czosnek huzar – jedna z najlepszych odmian czosnku do uprawy, odznaczająca się wysoką odpornością na choroby, dużymi główkami i silnym aromatem.
- Czosnek jary – najpopularniejsza odmiana czosnku wiosennego, wyróżniająca się stosunkowo delikatnym smakiem i drobnymi ząbkami.
- Czosnek galicyjski – odmiana o dużych główkach i ostrym smaku. Dobrze znosi trudne warunki klimatyczne.
Jak sadzić czosnek zimowy?
Zastanawiasz się, jak powinno wyglądać sadzenie czosnku krok po kroku? W przypadku odmian zimowych postępuj według poniższych wskazówek:
- Wybór terminu – najlepszy czas na sadzenie czosnku przypada między połową września a połową października.
- Przygotowanie gleby pod czosnek – zrób głębokie rowki lub dołki na głębokość około 5 – 10 cm, zachowując między nimi 20 – 25 cm odstępu.
- Sadzenie czosnku na zimę – oddziel od siebie ząbki i umieść je w dołkach płaską stroną do dołu. Na koniec przykryj je glebą i warstwą ściółki.
Korzyści z uprawy własnego czosnku
Własna uprawa czosnku niesie ze sobą liczne korzyści, takie jak na przykład: wysoka jakość i świeżość produktów, oszczędność pieniędzy, ciągły dostęp do wartości zdrowotnych czosnku, ochrona przed szkodnikami (czosnek – naturalny pestycyd), estetyka ogrodu i zwiększenie bioróżnorodności na działce.
Czosnek do sadzenia znajdziesz na OLX!
Jeśli szukasz sadzonek czosnku zimowego lub wiosennego, jesteś w odpowiednim miejscu. Zapoznaj się więc z ogłoszeniami Użytkowników OLX Rolnictwo i wybierz ofertę, która odpowiada Ci najbardziej!