Pająk na plecy pomaga w utrzymaniu poprawnej postawy ciała. Mogą go nosić dzieci i dorośli. W jaki sposób działa pająk na plecy?
Jak działa pająk na plecy i jak go używać?
Pajączek na plecy nazywany też prostotrzymaczem ortopedycznym to specjalistyczny korektor postawy, który zapobiega garbieniu się pleców. Zakłada się go podobnie jak plecak. Utrzymywany jest za pomocą szelek, które powinny być lekko napięte. Jak tylko użytkownik straci prostą postawę, to uruchamia się sygnał dźwiękowy albo wibracje.
Pajączek na plecy powinien być stosowany 2-3 razy dziennie przez kilkanaście minut.
Garbienie się a problemy z kręgosłupem
Prawidłowa postawa ciała wpływa na samopoczucie i zdrowie. Zgarbiona sylwetka może powodować: deformację kręgosłupa, kifozę (nadmierne wygięcie w odcinku piersiowym i zauważalne pochylenie głowy), problemy trawienne (w związku ze ściskaniem narządów wewnętrznych), dokuczliwe bóle pleców, szyi i między łopatkami, zmniejszenie wydajności organizmu.
Najpoważniejszym skutkiem garbienia się jest kifoza. Wada prowadzi do osłabienia mięśni grzbietu, powstania przykurczu mięśni klatki piersiowej oraz ma negatywny wpływ na funkcje oddechowe.
Rodzaje pajączków na plecy
Zasadniczo wyróżnia się dwa rodzaje pajączków ortopedycznych:
- pająk na plecy I generacji, który zakłada się na łopatki;
- pająk ramieniowo-brzuszny II generacji, który poza standardowymi szelkami korygującymi postawę jest wyposażony w specjalny pas brzuszny; dzięki temu dodatkowo wzmacnia się mięśnie brzucha i poprawia balans całej sylwetki.
Pająki na proste plecy można też podzielić pod względem rodzaju sygnału na dźwiękowe i wibrujące. Poza tym dostępne są modele różniące się wielkością (pająk na plecy dla dziecka oraz dorosłego w rozmiarach od S do XXL), materiałem i kolorem.
Kto powinien nosić pająka na plecy?
Pająk na plecy mogą nosić osoby powyżej piątego roku życia. Sprzęt sprawdzi się nie tylko w przypadku dzieci, które to najczęściej garbią się, ale też może go nosić młodzież w okresie dojrzewania, kiedy to kształtuje się postawa ciała, oraz dorośli mający wady postawy i towarzyszące im dolegliwości bólowe.
Na zakup i używanie pajączka na plecy powinny pomyśleć osoby borykające się z problemami: zaokrąglonych pleców, płaskiej klatki piersiowej, wystających łopatek, asymetrycznych ramion, wystającego brzucha.
Czym kierować się przy wyborze pająka na plecy?
Pajączek na plecy powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb i preferencji. Model z wibracjami jest dyskretny i jest idealny do noszenia w miejscach publicznych, np. w szkole albo w pracy. Z kolei dla mniejszych dzieci lepszym wyborem jest pajączek na kręgosłup wydający dźwięk – dzieci w trakcie zabawy mogą nie zauważyć wibracji.
Szelki ortopedyczne na plecy II generacji będą dobrym wyborem dla osób, które chcą tylko profilaktycznie zadbać o prawidłową postawę albo zredukować ból pleców, np. w wyniku długotrwałego siedzenia przy biurku. Natomiast pająk na plecy II generacji sprawdzi się w przypadku poważniejszych problemów, np. kifozy, ponieważ dodatkowy pas poprzez dociśnięcie brzucha i wyprostowanie miednicy pomaga utrzymać prosto całą sylwetkę.
Innymi istotnymi czynnikami są dobór odpowiedniego rozmiaru, materiału (najlepiej aby był oddychający) oraz szerokości pasów (zbyt wąskie mogą się wpijać w skórę). Pajączek dla dziecka powinien ponadto podobać mu się, dlatego warto wybrać szelki do prostowania pleców w jego ulubionym kolorze.
Ile kosztuje pająk na plecy?
Cena pająka na plecy przeciw garbieniu zależy od rozmiaru, jakości zastosowanych materiałów, producenta oraz rodzaj sygnalizacji (wibracja lub dźwięk). Najtańsze modele kosztują ok. 70 zł, a najdroższe ok. 150 zł.
Pająk na plecy – znajdziesz go na OLX!
Na platformie OLX Zdrowie i Uroda znajdziemy używane jak i nowe pajączki ortopedyczne dla dorosłych oraz dla dzieci. Wśród ofert są szelki na kręgosłup I i II generacji w różnych kolorach oraz wydających dźwięki albo wibrujących. Odpowiedni model pająka na plecy można kupić online z wygodną przesyłką OLX wprost do domu.