Doberman to duży, elegancki i bardzo sprawny fizycznie pies, który mocno przywiązuje się do opiekuna. Ma niezwykłe zdolności stróżujące i obronne. Rasa jest stosunkowo młoda, a jej początki przypadają na koniec XIX wieku. Sprawdzamy, ile kosztuje doberman i dla kogo będzie dobrym wyborem.
Historia i pochodzenie dobermana
Nazwa doberman pochodzi od Fryderyka Dobermana z Turyngii, który trudnił się egzekucją długów. Ze względu na swoje zajęcie poszukiwał silnego, siejącego postrach psa, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Miał dostęp do różnych ras i postanowił poeksperymentować z ich krzyżowaniem. Za powstaniem dobermana, jakiego znamy dzisiaj, mogą stać m.in. takie rasy jak wyżeł niemiecki, owczarek niemiecki, rottweiler czy pinczer krótkowłosy oraz mieszańce.
Po śmierci Fryderyka Dobermana kontynuacją jego działań zajął się przyjaciel Otto Goller. Postanowił skrzyżować rasę z Greyhoundem i Manchester terierem. W ten sposób uzyskał psy o szlachetnej sylwetce. Mimo że historia rasy doberman sięga XIX wieku, to jej oficjalne uznanie miało miejsce dopiero w 1910 roku. Już w okresie międzywojennym psy zyskały miłośników nie tylko w Europie, ale również w Stanach Zjednoczonych. Dziś cieszą się dużą popularnością także w Polsce.
Obecnie wzrost dobermanów sięga 72 centymetrów w kłębie w przypadku samców i 68 centymetrów co do suk. Waga wynosi odpowiednio 40-45 kilogramów oraz 32-35 kilogramów. Sierść jest krótka, bardzo gęsta i twarda, pozbawiona podszerstka. Dobermany występują najczęściej w umaszczeniu czarnym albo brązowym z podpaleniami.
Charakter i usposobienie dobermana
Doberman to pewny siebie, charakterny pies, który wyróżnia się wysoką sprawnością fizyczną. Lubi bliski kontakt z człowiekiem. Potrzebuje czułości, jest przywiązany do opiekuna, a czasem nawet o niego zazdrosny, a także źle znosi jego nieobecność. Jeśli zastanawiasz się, czy doberman jest agresywny, warto wiedzieć, że rozwój hodowli rasy znacznie ją złagodził. W stosunku do dzieci zamieszkujących na stałe z przedstawicielami tej rasy psy są bardzo opiekuńcze.
Doberman ma świetną pamięć i może pamiętać doznane krzywdy nawet po wielu latach. To dobre psy stróżujące. W stosunku do obcych są nieufne, dlatego przy kontaktach z innymi należy zachować ostrożność. Dobermany nie są całkiem pozbawione instynktu łowieckiego. Nie są szczególnie towarzyskie w stosunku do innych psów. Najczęściej jednak dobrze dogadują się ze zwierzętami, z którymi mieszkają w jednym domu.
Opieka i wychowanie dobermana
Dobermany są bardzo inteligentne, dlatego łatwo i szybko się uczą. Ich zachowanie jest spokojne i przewidywalne, dlatego rasa jest chętnie wykorzystywana w służbach mundurowych. Dobermany nie są szczególnie głośne i szczekają przede wszystkim wtedy, gdy chcą powiadomić właściciela o zagrożeniu.
To rasa psa, która potrzebuje doświadczonego opiekuna, ponieważ lubi czuć przywództwo. Szczeniaki powinny być szkolone od małego. Warto korzystać z psich przedszkoli i w razie potrzeby ze wsparcia behawiorysty. Dobre szkolenie pozwoli opanować dobermana i zbudować z nim silną więź.
Prawidłowe odżywianie i potrzeba ruchu dobermana
Dobermany to psy o sporym temperamencie, które potrzebują dużo ruchu i mają spory apetyt. Opiekun musi kontrolować wagę pupila i dostosowywać do niej ilość podawanego pokarmu.
Do wyboru jest karma sucha, karma mokra oraz posiłki typu BARF. W każdym przypadku należy upewnić się, że podawane pożywienie jest odpowiednio zbilansowane i dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych. W przypadku gotowych mieszanek najlepiej postawić na karmę dla dużych psów z wysoką zawartością jakościowego białka, bez sztucznych zapychaczy. Dobermany są wrażliwe na niedobory witamin, dlatego warto rozważyć podawanie dodatkowych suplementów.
Dobermany to aktywne psy, które potrzebują codziennej dawki ruchu. Nie można o tym zapominać, ponieważ może to prowadzić do poważnych problemów behawioralnych i agresji. Do regularnych długich spacerów warto dołożyć zabawę.
Dla kogo ta rasa sprawdzi się najlepiej?
Dobermany nie są odpowiednią rasą dla każdego. Opiekun powinien być konsekwentny i stanowczy, ale jednocześnie łagodny i budzący zaufanie. Do wychowania dobermana przyda się doświadczenie lub profesjonalne wsparcie.
Doberman może mieszkać w mieszkaniu, o ile zostanie zaspokojona jego potrzeba ruchu. Rasa nie lubi samotności, dlatego nie sprawdzi się w przypadku osób, które długo pracują stacjonarnie.
Doberman - cena szczeniaka
Dobermany są dostępne w hodowlach na terenie całego kraju. Ogłoszenia sprzedaży znajdziesz w OLX. W ten sposób porównasz dostępne oferty i spełnisz swoje marzenie o psie tej rasy. Ile kosztuje doberman?
Ceny dobermanów zaczynają się już od około 2500 złotych. Stawki różnią się w zależności od wielu czynników, w tym np. renomy hodowli, osiągnięć rodziców czy płci. Ceny najdroższych dobermanów mogą przekraczać nawet 5000 złotych.
Do kosztów zakupu szczeniaka musisz doliczyć wydatki związane z wyprawką. To przede wszystkim miski, kojec, smycz i szelki oraz zabawki.