Sznaucer olbrzym jest największym przedstawicielem sznaucerów. Jego wygląd przyciąga spojrzenia przechodniów, a pogodne usposobienie i odwaga sprawiają, że to świetny towarzysz dla człowieka. Sznaucer olbrzym sprawdzi się też jako pies obronny i stróżujący. Dowiedz się, jak wygląda sznaucer olbrzym i czy to dobry wybór dla Ciebie.
Skąd pochodzi sznaucer olbrzym?
Sznaucer olbrzym pochodzi z Niemiec. Pierwszy raz został zaprezentowany w 1909 roku na wystawie w Monachium. W pierwszym okresie rasa była wykorzystywana jako pies użytkowy, głównie do pilnowania stad, tępienia gryzoni i zaganiania bydła. Obecnie sznaucery są traktowane przede wszystkim jako psy domowe.
Nie ma oficjalnych danych co do tego, z jakich ras wywodzi się sznaucer olbrzym. Specjaliści przypuszczają, że to połączenie sznaucera średniego z dużymi rasami, np. dogiem niemieckim czy nowofundlandem.
Pierwsze sznaucery olbrzymie pojawiły się w Polsce w 1925 roku. W latach 50. XX wieku do kraju sprowadzono czarnego sznaucera olbrzyma. Lata 70. przyniosły z kolei powiększenie dostępnych olbrzymów o szarą wersję w odmianie „sól-pieprz”.
Sznaucer olbrzym – opis i wygląd rasy
Wygląd sznaucera olbrzyma jest imponujący – przedstawiciele rasy mają mocną budowę. Sylwetka jest kwadratowa i krępa. Szeroką szyję uzupełnia duża głowa z wysoko osadzonymi, opadającymi uszami. Jej długość stanowi ½ ciała. Charakterystyczne dla rasy są krzaczaste brwi i duże, brązowe oczy. Do tego dochodzi uniesiony do góry, krótki ogon.
Wysokość w kłębie sznaucera olbrzyma to średnio 60-70 centymetrów. Waga różni się w zależności od płci, może jednak wynosić nawet 47 kilogramów.
Nie sposób wyjaśnić, jak wygląda sznaucer olbrzym, bez opisania jego specyficznej sierści. Ta jest krótka, sztywna i mocno przylega do ciała. Oprócz mocnego włosa okrywowego, przedstawiciele rasy mają gęsty podszerstek. Najczęściej spotykane umaszczenia to czarne i szare. Nie istnieją z kolei białe sznaucery olbrzymy.
Jak zachowuje się sznaucer olbrzym?
Sznaucery olbrzymy to spokojne psy, które stosunkowo łatwo jest ułożyć. Jednocześnie uwielbiają ruch i zabawę. Mocno przywiązują się do człowieka. Najczęściej wybierają jednego członka rodziny i to z nim nawiązują silną więź. Sznaucer olbrzym jest wierny i lojalny. Może pełnić funkcję psa obronnego, jednak nie wykonuje gwałtownych ruchów i nie jest agresywny.
Sznaucer olbrzym jest nieufny w stosunku do obcych. Z tego powodu należy mu zapewnić czas na ich poznanie. Dobrze funkcjonuje z dziećmi mieszkającymi w jednym domu i jest w stosunku do nich bardzo opiekuńczy. Jeśli zostanie odpowiednio przeprowadzona socjalizacja, sznaucer olbrzym będzie też dobrze radzić sobie w kontaktach z innymi zwierzętami, w tym z kotami. Nie lubi samotności, dlatego nie jest dobrym rozwiązaniem dla osób długo przebywających poza domem.
Jak dbać o sznaucera olbrzyma?
Sznaucer olbrzym ma twarde włosy, które trzeba trymować kilka razy w roku (czyli usuwać martwe włosy). Do tego dochodzi czesanie około 2 razy w tygodniu. Dzięki tym zabiegom sznaucer olbrzym nie linieje.
Opiekun musi dodatkowo pamiętać o standardowych zabiegach pielęgnacyjnych, takich jak mycie zębów, czyszczenie uszu czy obcinanie pazurów. Ze względu na swoją budowę sznaucery olbrzymy mogą wymagać wycierania brody po jedzeniu. Kąpiele warto przeprowadzać w razie zabrudzenia psa z wykorzystaniem specjalnego szamponu.
Wychowanie sznaucera olbrzyma
Sznaucer olbrzym to rasa, która nadaje się nawet dla początkujących opiekunów. Jest łagodna i prosta w prowadzeniu. Sznaucery szybko i chętnie się uczą. Jedynym utrudnieniem w zakresie wychowania jest duża pewność siebie i wielkość psów. Najlepiej, aby opiekun był stanowczy i objął funkcję przywódcy stada.
Sznaucer olbrzym zajmuje 28 miejsce w rankingu najbardziej posłusznych psów. Im wcześniej zacznie się szkolenie, tym lepiej. Szczeniaki warto uczyć komend w atmosferze zaufania i spokoju. Polecane jest uczestnictwo w psich przedszkolach i w razie potrzeby korzystanie z pomocy behawiorysty.
Ile kosztuje sznaucer olbrzym?
Sznaucer olbrzym to oryginalny pies, którego nie spotkasz na ulicy bardzo często. Oferty sprzedaży szczeniaków tej rasy znajdziesz jednak bez problemu w OLX. Oferty pochodzą z hodowli zlokalizowanych w różnych obszarach Polski.
Cena sznaucera olbrzyma zaczyna się najczęściej od około 4 tysięcy złotych, jednak czasami można spotkać lepsze oferty. Górna granica waha się na poziomie 6-7 tysięcy złotych. Cena zależy przede wszystkim od renomy hodowli, sukcesów wystawowych rodziców oraz koloru sznaucera olbrzyma. Do wydatków związanych z zakupem szczeniaka trzeba doliczyć koszt wyprawki.